Regionas | Apskritis | Savivaldybė |
---|---|---|
Sostinės regionas | Vilniaus apskritis | Šalčininkų r. sav. |
Naujų ikimokyklinių vietų kūrimas Šalčininkų lopšelyje-darželyje „Pasaka“ Įgyvendinama
Kvietimo numeris
20-013-P
Projekto numeris
20-013-P-0001
Sutarties įsigaliojimo data
2025-07-08 00:00
Projekto vykdytojas
Šalčininkų rajono savivaldybės administracija
Vykdytojo kodas
188718713
Veiklų vykdymo pabaigos data
2027-09-30 00:00
Administruojanti institucija
Centrinė projektų valdymo agentūra
Bendra projekto tinkamų finansuoti išlaidų suma
1 920 000,00 €
Projektu sprendžiamos problemos
Besikeičianti demografinė padėtis Lietuvoje, kasmet mažėjantis gimstamumas, šalies vidaus ir išorės migracija, ikimokyklinio amžiaus vaikų ir mokinių skaičiaus kaita, kintantys gyventojų švietimo poreikiai ir kiti veiksniai, susiję su kultūrine, socialine ir ekonomine situacija, priverčia savivaldybes atlikti švietimo tinklo pertvarką ir atsižvelgti į aktualius gyventojų poreikius. 2024 m. metų pradžioje Šalčininkų rajono savivaldybės teritorijoje gyveno 29913 gyventojai, 2023 m. - 29342. t. y. 2024 m. 1.94% daugiau gyventojų, dėl vaikų gimstamumo (8,3/1 000 gyv.), reemigracijos ar kitų aspektų. 2023 metais Šalčininkų rajone gimė 325 vaikai, o 2022 metais šis skaičius siekė 350. Švietimo įstaigas rajone lanko 2023/2024 m. pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas vaikų skaičius siekia 1135, pagal bendrojo ugdymo programas ugdomi 3907 mokiniai. Švietimo tinklo pertvarka lėmė, kad Šalčininkų rajono savivaldybėje liko 7 ikimokyklinio ugdymo įstaigos (2017/2018 veikė 11), kuriose 2024/2025 m ugdosi 737 vaikai (Baltosios Vokės lopšelis - darželis, Eišiškių lopšelis - darželis „Žiburėlis“, Jašiūnų lopšelis - darželis „Žilvitis“, Butrimonių ir Jančiūnų universalus daugiafunkcis centras, Šalčininkų lopšelis - darželis „Pasaka, Šalčininkų lopšelis - darželis „Vyturėlis“, Zavišonių lopšelis - darželis „Varpelis“). Lankančių ikimokyklinio ugdymo įstaigas dalis rajone sudaro 89 proc. vaikų.
Savivaldybė siekdama mažinti atskirtį bei norėdama prisidėti prie regiono plėtros problemos „Neužtikrinamos vienodos galimybės įgyti išsilavinimą“ sprendimo ir jos giluminės priežasties „Netolygiai prieinamos ugdymo paslaugos“ šalinimo išanalizavo teikiamų paslaugų kokybę ir prieinamumą visose Šalčininkų rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Ieškant optimaliausio sprendimo buvo vertinamas bendrojo ugdymo mokyklų ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų naudotojų skaičius, mokymo klasių talpumas, teikiamų paslaugų prieinamumas, pavežėjimo paslauga besinaudojančių mokinių skaičius, turimo transporto būklė ir kt. Taip pat įvertinti ir Švietimo tinklo pertvarkos plane bei ŠVIS Žemėlapyje numatyti objektai. Siekiant pagerinti ugdymo kokybę ir prieinamumą išskirtos dvi sritys, į kurias tikslinga nukreipti intervencijas:
ikimokyklinio ugdymo vietų trūkumas Šalčininkų m. Ikimokyklinio ugdymo įstaigose taip pat yra poreikis įrengti visų grupių ugdytinių reikmėms (sportui, kūrybai, tyrinėjimui, renginiams ir kt.) naudojamas edukacines erdves, kad vaikai galėtų naudotis kokybiškomis, kūrybiškumą ir įvairias kompetencijas lavinančiomis paslaugomis. Naujų ikimokyklinio ugdymo vietų sukūrimas paskatintų vaikų dalyvavimą ankstyvojo ugdymo programose ir taip prisidėtų prie teigiamo mokinių akademinių pasiekimų pokyčio. Siekiant sukurti naujas ikimokyklinio ugdymo vietas buvo nagrinėjamos ikimokyklinio ugdymo infrastruktūros atnaujinimo arba naujos sukūrimo (statyba) galimybės.
ŠVIS Žemėlapyje numatyta, kad Šalčininkų r. savivaldybėje planuojamas naujų grupių įsteigimas Dieveniškių Adomo Mickevičiaus gimnazijoje. Savivaldybės administracija spręsdama problemą dėl ugdymo vietų trūkumo, savo biudžeto lėšomis įrengė papildomą grupę (2023 m. spalio mėn.), kurioje ugdoma 10 vaikų (2022/2023 m. gimimo), taip pat pažymime, kad 2023 m. rugsėjo 1 d. duomenimis gimnazijoje mokosi 86 mokiniai. Iš jų: 59 pačioje gimnazijoje, ir 27 vaikai lanko Dieveniškių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyrių, ir kasmet ugdytinių skaičius šioje įstaigoje mažėja. Atsižvelgiant į tai, pareiškėjas atrinko švietimo įstaigą, kurioje nuolatos trūksta vietų, bei kuri veikia efektyviai, bet nėra įtraukta į ŠVIS Žemėlapį - Šalčininkų lopšelį-darželį „Pasaka“ adresu Vytauto g. 36, Šalčininkų m., Šalčininkų (Registro Nr.:44/537949), kurį 2021 m. lankė 170 vaikų, 2022 m. – 192 vaikai, 2023 m. – 201 vaikas, o 2024 m. – 203 vaikai. Ugdytinių skaičius augantis, bet įstaigos talpumas skirtas 198 asmenims. Nepaisant didėjančio vaikų srauto bei didėjančių ugdymo paslaugų poreikių, Šalčininkų lopšelyje-darželyje „Pasaka“ šiuo metu yra nepakankamai vietų, kas gali sukelti ateities problemų, susijusių su galimybėmis teikti kokybišką ikimokyklinį ugdymą. Jei nebus imamasi veiksmų, rizikuojama, kad dalis vaikų negalės gauti prieinamo ir kokybiško švietimo. Taigi, šis projektas yra itin svarbus, nes jis ne tik atitinka tiesioginį poreikį ugdymo infrastruktūros plėtrai, bet ir prisidės prie socialinės lygybės didinimo, suteikdamas galimybes visiems vaikams. Pažymime, kad Šalčininkų mieste nėra nenaudojamų patalpų, kurias galima būtų pritaikyti ikimokyklinio ugdymo veiklai. Kadangi Šalčininkų lopšelio-darželio „Pasaka“ teritorijoje yra pakankamai vietos priestato statybai ir lauko edukacinių erdvių įrengimui, taip pat ikimokyklinio ugdymo įstaiga yra patogioje lokacijoje, geros susisiekimo galimybės, šalia yra stovėjimo aikštelės, parkas, vaikų žaidimo ir sporto aikštelės, priestato statyba buvo įvertintas kaip racionaliausias, socialiai ir ekonomiškai naudingiausias sprendimas. Projekto investicijos pagerins ikimokyklinio ugdymo prieinamumą bei prisidės prie tikslo užtikrinti lygiavertį kokybišką švietimą įgyvendinimo. Sukurta ikimokyklinio ugdymo infrastruktūra galės pasinaudoti didesnis kiekis vaikų, paslaugos bus prieinamos ikimokyklinio ugdymo vaikams vienodomis sąlygomis, be jokios diskriminacijos.
Pagrindinė projekto veikla: priestato statyba naujų grupių bei visų įstaigos ugdytinių reikmėms naudojamų edukacinių erdvių įrengimui, lauko edukacinių erdvių įrengimas naujai formuojamoms grupėms bei visų ugdytinių reikmėms.
Projekto metu numatoma plėtoti švietimo įstaigos infrastruktūrą: rekonstruoti pastatą (pristatyti priestatą), esantį adresu Vytauto g. 36, Šalčininkai, kurio plotas – 1812.02 kv. m., šio pastato paskirtis – mokslo; bei padidinti pastato plotą papildomais 521,85 kv. m. (priestato statyba). Šiame priestate bus įrengta:
1. Lopšelio grupė (pagal HN: nuo 2 metų iki pradinio ugdymo pradžios – ne daugiau kaip 16 vaikų;.)
2. Vyresnio amžiaus vaikų grupė (pagal HN: nuo 3 metų iki pradinio ugdymo pradžios – ne daugiau kaip 20 vaikų)
3. Vidaus edukacinė erdvė skirta visų įstaigos ugdytinių reikmėms (sporto salė, erdvė renginiams)
4. Dvi mažesnės edukacinės erdvės visų įstaigos ugdytinių reikmėms (edukaciniams užsiėmimams mažesnėse grupėse, pvz. su logopedu, lietuvių kalbos ar kt.)
5. Statant priestatą bus praplatintas koridorius (1-25), kurio erdvę planuojama išnaudoti irgi įvairiems užsiėmimas su vaikais. Iš čia atsiras išėjimas į terasą-sceną (lauko edukacinė erdvė), kuri bus išnaudojama edukacijoms, renginiams lauke pavasarį-vasarą.
6. Taip pat prie naujo priestato bus įrengiamos 2 kompleksinės žaidimų aikštelės, viena skirta lopšelinukams (iki 16 vaikų), kita vyresnio amžiaus vaikams (iki 20 vaikų) ir viena kompleksinė žaidimų aikštelė skirta visiems ugdytiniams.
7. Dėl ugdytinių saugumo užtikrinimo, suplanuota pakeisti esamus vartelius ir vartus, kadangi esami yra jau nusidėvėję, bei įrengti įėjimo vartelių automatikos sistemą su automatiniu lėtu vartelių uždarymu ir užrakinimu. Įstaiga nėra įtraukta į Tūkstantmečio mokyklų programą.
Projektas atitinka Šalčininkų rajono savivaldybės 2023-2030 m. strateginio plėtros plano, patvirtinto 2023 m. vasario 2 d. sprendimu Šalčininkų rajono savivaldybės sprendimu Nr. T-1032, 2 prioriteto „Išsilavinusi, sveika, socialiai saugi ir aktyvi bendruomenė“ 2.1 tikslo „Švietimo, sporto ir jaunimo reikalų paslaugų teikimo užtikrinimas“ 2.1.1. uždavinį „Užtikrinti švietimo įstaigų prieinamumą, efektyvumą, ugdymo kokybę“. Taip pat atitinka savivaldybės mokyklų tinklo pertvarkos plane numatytus švietimo tinklo pertvarkos tikslus https://www.salcininkai.lt/svietimas/bendrojo-ugdymo-mokyklu-tinklo-pertvarkos-2021-2025-metu-bendrasis-planas/1458
Projekto nauda. Šis projektas skirtas Šalčininkų rajono švietimo infrastruktūros plėtrai, siekiant užtikrinti kokybiško ir prieinamo ugdymo galimybes visiems vaikams ir prisideda prie ilgalaikio švietimo sistemos tvarumo, užtikrindamas, kad visi vaikai gautų kokybišką ir prieinamą ugdymą.
Projekto veiklos prisidės prie švietimo paslaugų teikimo tolygumo.
Projekte numatytos veiklos bus įgyvendinamos nepažeidžiant horizontaliųjų principų (toliau – HP), atsižvelgiama į Konvencijos nuostatas. Taip pat įgyvendinant projekto veiklas bus laikomasi vadovaujantis 2021–2030 metų plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos 12-003-03-01-23 (RE) Padidinti ugdymo prieinamumą atskirtį patiriantiems vaikams“ projektų finansavimo sąlygų aprašo (toliau – PFSA) nustatytų reikalavimų dėl HP, lygių galimybių ir atitinkamų Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos nuostatų. Projektas savo veiklomis prisideda prie darnaus vystymosi socialinėje srityje principo, įskaitant reikšmingos žalos nedarymo principą, įgyvendinimo. Principų įgyvendinimas detaliau aprašytas Projekto įgyvendinimo plano (toliau – PĮP) 3.8.3 p.
Daugiau
Mažiau
Projekto tikslas
Pagerinti ikimokyklinio ugdymo kokybę ir prieinamumą sukuriant naujas ikimokyklinio ugdymo vietas Šalčininkų lopšelyje- darželyje „Pasaka“.
Programos tipas
Investicijų programa
Prioritetas
Socialiai atsakingesnė LietuvaTeritorija, kuriai tenka didžioji dalis projekto lėšų
Regionų lėšos
Regionas | Regionui skirta lėšų suma |
---|---|
Sostinės regionas | 1920000,00 |
ES fondas
Veiklos pavadinimas | Fondas |
---|---|
Padidinti ugdymo prieinamumą ir plėtoti visos dienos mokyklų veiklą | Europos regioninės plėtros fondas |
Finansavimo šaltiniai
Finansavimo šaltinio kodas | Finansavimo šaltinio forma | Finansavimo šaltinio suma |
---|---|---|
1. | Projektams skiriamos finansavimo lėšos | 1 632 000,00 € |
1.1. | ES fondų lėšos | 960 000,00 € |
1.4. | Bendrojo finansavimo lėšos | 672 000,00 € |
2. | Nuosavas įnašas | 288 000,00 € |
2.1. | Nacionalinės viešosios lėšos | 288 000,00 € |
2.1.2. | Savivaldybės biudžeto lėšos | 288 000,00 € |
Stebėsenos rodikliai
Pavadinimas | Stebėsenos rodiklio pradinė reikšmė | Stebėsenos rodiklio siektina reikšmė |
---|---|---|
Naujos arba modernizuotos vaikų priežiūros infrastruktūros naudotojų skaičius per metus | 0,00 | 217,00 |
Projekto veiklos
Sutarties projekto veiklos numeris ir pavadinimas | Sutarties poveiklės numeris ir pavadinimas |
---|---|
12-003-03-01-23-(RE)-20-(LT011-02-01-01)-01 Padidinti ugdymo prieinamumą ir plėtoti visos dienos mokyklų veiklą | 12-003-03-01-23-(RE)-20-(LT011-02-01-01)-01-02 Naujų ikimokyklinių vietų kūrimas Šalčininkų lopšelyje-darželyje „Pasaka“ |
Sutarties intervencinių priemonių srities duomenys
- 121 - Ikimokyklinio ugdymo ir priežiūros infrastruktūra